شهروند خوب شهر زیبا می خواهد و شهر زیبا،شهروند خوب*********************************پرداخت عوارض مساوی با پویایی شهر است******************************شهر خوب و زیبا و سالم محصول مشارکت اجتماعی مسئولین و مردم است

سرپرست شهرداری بندرگز

مهندس جعفر رضایی

پیوندها

آخرین اخبار

سند استراتژیک توسعه گردشگری بندرگز و تدوین برنامه عملیاتی پنج ساله در شهرداری بندرگز آغاز شد

برای اولین بار در استان گلستان، سند استراتژیک توسعه گردشگری شهر بندرگز و تدوین برنامه عملیاتی 5 ساله با تاکید بر جذب سرمایه و ایجاد اشتغال با حمایت شهردار ی و شورای شهر بندرگز آغازشد.

محسن دماوندی کمالی شهردار بندرگزگفت: وجود جاذبه ها و قابلیت های گردشگری در منطقه که محور گردشگری شامل جزیره، دریا و جنگل را در برمی گیرد می تواند به عنوان موضوع توسعه شهری و ایجاد اشتغال مدنظر قرار گیرد. با این وجود فقدان یک برنامه علمی و مدون که بتواند راهگشای مدیران و دست اندرکاران اجرایی جهت اقدام در زمینه توسعه گردشگری این شهر و بخصوص ایجاد اشتغال مبتنی بر آن باشد ، تاکنون سبب ناکارآمدی و از دست رفتن فرصت ها گردیده است.

 

وی افزود:در وضعیت کنونی با توجه به نبود یک رویکرد جامع و مدیریت یکپارچه در سیاست‌های کلان توسعه گردشگری در شهر بندرگز،هنوز جایگاه گردشگری شهری در نظام مدیریت شهری به درستی تعریف و تبیین نشده است.، به ویژه که نیازهای تفریحی و گردشگری شهروندان  نیز به شدت رو به گسترش است و از سوی دیگر هنوز اختیارات قانونی و عملی شهرداری در بهره گیری از فضاهای فراغتی و گردشگری بسیار محدود است؛ به گونه ای که برنامه ریزی و مدیریت گردشگاه ها و فضاهای تفریحی تابع وظایف و اختیارات سازمانهای مختلفی است که معمولا مستقل از یکدیگر و گاه معارض با هم عمل می کنند.

دماوندی کمالی به لزوم بازنگری وظایف و اختیارات مدیریت شهری در زمینه پاسخگویی به نیازها ی گردشگران و نیازهای فراغتی شهروندان و سامان دادن به فعالیتهای پراکنده اشاره کرد و گفت: باید قوانین و تشکیلات متناسب با نیازهای کنونی به وجود آید.از این رو شهرداری و شواری شهر به‌عنوان متولی مسائل مدیریت شهری بندرگز، باید این موضوع را از مجرای برنامه‌ریزی‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، به‌عنوان یکی از مأموریت‌های اصلی خود در اولویت قرار دهد.

شهردار بندرگز  مطالعه حاضر را یک سند استراتژیک دانست  که ضمن تأمین الزامات سازمانی و ستادی، راهبردها و سیاست‌های اجرایی لازم در خصوص ارتقاءوتوسعه گردشگری شهر بندرگز و سیاست ها و راهکارهای اجرایی آن را در زمینه سرمایه گذاری و اشتغال ارائه خواهد نمود.

دماوندی کمالی اظهر داشت: این طرح ابتدا در شورای اسلامی شهر بندرگز مطرح گردیده و با توجه به نظر مساعد اعضای شورای شهر ، جهت انجام به شهرداری ارجاع شده که در اینجا لازم است که از شواری اسلامی شهر بابت بها دادن به برنامه ریزی علمی و توجه به گردشگری به عنوان یکی از بسترهای مدیریت و توسعه شهری تشکر نمایم.

دکتر مهدی سقایی مدیر گروه علوم گردشگری دانشگاه حکیم جرحانی و مجری طرح نیز در رابطه با این مطالعه گفت:  تدوین نقشه راه(Road map) شهرداری بندرگز در زمینه گردشگری هدف اصلی این طرح است با این وجود این طرح اهداف دیگری را نیز دنبال می کند که از آن جمله بهبود و ارتقاء زیرساخت‌های گردشگری شهر بندرگز در زمینه‌های کالبدی، تأسیساتی، تجهیزاتی، اجتماعی، فرهنگی و رفاهی، زمینه‌سازی برای ایجاد و تقویت عملکردهای جاذب گردشگری و خدمات تفریحی در حوزه‌های فاقد این فعالیت‌ها، اطلاع‌رسانی در خصوص فرصت‌های گردشگری ،تعیین جهت و نحوه هدایت برنامه‌ها و عملیات شهرداری در زمینه گردشگری،ایجاد مکانیزمی جهت تدارک سازمان یافته ی تسهیلات و امکانات مورد نیاز گردشگر ،تعیین خط مشی کلی شهرداری بندرگز در زمینه گردشگری را می توان نام برد.

سقایی افزود: سعی ما بر آن است که ضمن برآوردن اهداف طرح با تشکیل بانک اطلاعات گردشگری و لایه های اطلاعاتی مورد نیاز در زمینه فرایند گردشگری در شهر بندرگز بستر به روسانی و همچنین ارزیابی وضعیت گردشگری را جهت حصول به اهداف فراهم آوریم.

وی همچنین عنوان داشت: تلاش من و تیم مطالعه برآن است که فرصت های سرمایه گذاری بومی و منطقه ای و همچنین ایجاد اشتغال به عنوان ضرورت بسیار زیاد امروز شهر بندرگز را در زمینه گردشگری مشخص کرده و با مشاوره دادن به مدیریت شهری اجرایی شدن آنها را هر چه بیشتر امکان پذیر نمایم. وی ضمن تشکر از شورای شهر و شهردار بندرگز ابراز امیدواری کرد که انجام این طرح که برای اولین بار در استان گلستان در زمینه گردشگری شهری انجام می شود بتواند برنامه ریزی علمی و مدونی را جهت توسعه گردشگری و بهره مندی از مزایای آن را برای شهر بندرگز به ارمغان بیاورد.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ورود به سایت

Template Design:Dima Group

آدرس: استان گلستان. بندرگز. خیابان شهید مطهری

تلفن: 34364690 017

سامانه پیامک: 30002240454545

پست الکترونیک: info@bandargazcity.ir

شما شهروندان گرامی می توانید با ارائه ی نظرات سازنده ی خود ما را در مدیریت شهر یاری نمایید...

تمام حقوق برای شهرداری بندرگز محفوظ است .  پیاده سازی و پشتیبانی: فنآوری اطلاعات نارون